01 Жов 2015
Народознавча діяльність бібліотеки: динамічна єдність традицій та інновацій.

Немає в людини місця дорожчого, ніж те,  де вона народилася. Тут жили наші батьки, діди і прадіди, тут корінь українського народу. Упродовж багатьох століть український народ безупинно творив своє, тільки йому властиве, духовне середовище, наповнюючи його своєрідними звичаями і традиціями.

25  вересня 2015 року на базі бібліотеки-філіалу №8, яка розташована в Краснопіллі, проведено творчу майстерню «Народознавча діяльність бібліотеки: динамічна єдність традицій і інновацій».

Привітати учасників творчої майстерні, напередодні  професійного свята, завітала депутат міської ради Демидова  Наталія Михайлівна.

Відкриваючи творчу майстерню, завідувач організаційно-методичного відділу  Ваганова Н.В. розповіла про зростання інтересу користувачів бібліотек ЦБС до теми народознавства. Відзначила роботу бібліотек № 2,3,4,6,8,18,19,24,ЦМБ. Детальніше розповіла про роботу бібліотеки №8 , яка є профільною у народознавчому напрямку і працює за цільовою бібліотечною програмою «У  звичаях, традиціях народу ти душу краю рідного пізнай.

В консультації «Використання народознавчих засобів у ставленні особистості читача» головний бібліотекар Герасименко С.В. розповіла про сутність прадавнього українського звичаю, що вимагає від кожної людини обов’язкового знання власного родоводу до сьомого покоління. Розкрила  такі поняття як віра, обряд, звичай, родовий символ тощо. Надала приклади масових заходів за допомогою яких можна розкрити цю тему. За основу консультації взято книгу відомого народознавця Миколи Ткача «Дерево роду».

Яскравим і колоритним став масовий захід «Родина – це своєрідний календар і книга родоводу», який співробітники бібліотеки – Маленик Т.Л. і Німченко Л.І. підготували для учасників творчої майстерні. Народознавче свято було присвячено: матері як берегині роду, родинному дереву, матусиним забавам (ляльки), бабусиній хустині і скрині, батьківській криниці, дідусевій казці. На святі пролунали українські пісні, виконувались народні танці. Гостем заходу став учасник АТО -  Кротов Іван.

“Без верби та калини нема України». До сказаного слід додати: «і без вишивки». Ми впевнені, що в невичерпній скарбниці  духовної  культури нашого народу буде і надалі розвиватися винятково важлива її частина – вишиванка, адже з нею пов’язана вся багатовікова історія українського народу, його творчі пошуки, радість і горе, його перемоги і поразки, сподівання на майбутнє, тому що вишиванка – це духовний символ українського народу, рідного краю, батьківської оселі. Цій темі була присвячена  зустріч з вишивальницями Краснопілля – Кобилко В.І. і Летюк Г.Г.

Своїм  мистецтвом  вишивання  поділилась студентка ДНУ, учасниця  студії «Оберіг» Настя Мірошніченко.

Провідний бібліотекар бібліотеки-філіалу №8 - Маленик Т.Л.   розповіла про те, що було зроблено  в рамках реалізації програми. Підготовлено мультимедійну презентацію заходів народознавчої тематики, які відбулися у бібліотеці в останні два роки. В бібліотеці також створено народознавчий куточок, де зібрані: побутові речі, посуд, одяг та ін. Завдяки проведенню таких заходів, підкреслила  Таміла  Леонідівна, діти розуміють, що вони є частинкою великого народу.

Звичаї народу – це ті прикмети, по яких розпізнається народ не тільки в сучасному, але і в його історичному минулому.  В усіх народів світу існує повір’я, що той, хто забув звичаї своїх батьків, свій родовід, карається людьми і Богом. Він блукає по світі як блудний син, і ніде не може знайти собі притулку, бо він загублений для свого народу. Темі любові до свого краю, знанням традицій, мови і культури було присвячено виступ провідного бібліотекаря бібліотеки-філіалу №18 - Цумер Г.І.

Як за допомогою підручного природного матеріалу прикрасити  приміщення бібліотеки? З таким  запитанням  до присутніх звернулась головний бібліотекар Герасименко С.В. І провела майстер-клас, на якому розкрила секрети виготовлення квіткових експозицій.

Коса – символ дівочої краси.  Як заплести сучасну косу? Відповіді давала провідний бібліотекар бібліотеки-філіалу №15  Соловей А.Є.

Поділитися з колегами своїми напрацюваннями в даному напрямку учасники творчої майстерні  змогли  на професійному діалозі «Народознавча тематика в діяльності моєї бібліотеки».

Цікаві  консультація і виступи, яскравий і емоційно насичений захід, поздоровлення депутата міської ради, цікаві  зустрічі, корисні майстер-класи, професійно оформлені виставки літератури і творчих робіт зробили цей захід незабутнім.