12 Бер 2020
Між фронтами. Гравець у бісер Герман Гессе

Дніпровська Центральна міська бібліотека за підтримки Goethe-Institut Ukraine запрошує всіх бажаючих на презентацію виставкового проєкту присвяченого Герману Гессе «Між фронтами. Гравець у бісер Герман Гессе». Презентація пройде за присутності Генерального консула федеративної республіки Німеччина пана доктора Штефана Кайля.

Герман Гессе (1877-1962) працював над своїм останнім романом Гра в бісерпонад 10 років (1931-1942 рр.). З 1919 року письменник  жив у Швейцарії, в містечку Монтаньйола (кантон Тічино). 1924 року він отримав швейцарське громадянство.

З 1904 року Гессе тісно співпрацював з відомим берлінським видавництвом S. Fischer Verlag і у цьому ж видавництві 1942 року хотів видати „Гру в бісер“. Але чому саме там? Чому  у серці „Третього рейху“? Чому Гессе не віддав роман одному із німецьких видавництв, які перебували тоді в екзилі?

Разом зі своєю дружиною Нінон, яка була родом із Чернівців, Гессе після приходу до влади націонал-соціалістів у Німеччині 1933 року допомагав німецьким емігрантам і єврейським біженцям. У приватних розмовах він неодноразово чітко висловлював своє несприйняття націонал-соціалістичного режиму, а от публічно, на відміну від Томаса Манна, однозначної позиції проти „Третього рейху“ ніколи не займав. Можливо, Гессе остерігався наслідків активного спротиву нацистському режимові?

Після приходу до влади у Німеччині Націонал-соціалістичної робітничої партії (НСПРН) всі німецькі рахунки Гессе були заблоковані, перекази гонорарів зупинені, а деякі з його творів після 1939 року були взагалі заборонені. Водночас окупаційна преса, контрольована тією ж НСПРН, не питаючи дозволу у письменника, масово передруковувала у своїх виданнях його старі твори. Виникла парадоксальна ситуація: в Німеччині у газетах рейху Гессе майже не друкували, а в газетах Польщі, Норвегії, Франції та інших окупованих країнах його тексти  активно й часто друкувалися. Гессові вірші та оповідання, до прикладу, нерідко з’являлися в окупованій Україні на шпальтах  німецької газети „Deutsche Ukraine-Zeitung“. Через це після закінчення війни письменника критикували. Також для багатьох лишалося незрозумілим його публічне мовчання  в часи „Третього рейху“.

Після 1933 року Гессе опинився „між фронтами“. Про обставини та перипетії життя письменника того часу вперше розповідає пропонована виставка, яка містить  багато нових, досі невідомих матеріалів.

Дата: 12 березня

Час: 15:00

Адреса: вул. Воскресенська, 23, Лекційна зала, 3 поверх

Вхід вільний.