30 Груд 2020
Дивись VS читай. Микола Гоголь «Ніч перед Різдвом»

Проєкт Дніпровської Центральної міської бібліотеки #ДивисьVSчитай – це серія відеороликів, які знайомлять глядачів із книгами та їх екранізаціями.

Микола Гоголь «Ніч перед Різдвом».

Оповідання «Ніч перед Різдвом» входить до збірки «Вечори на хуторі біля Диканьки».

Цікавий сюжет, смішні та іноді трошки моторошні пригоди, боротьба добра зі злом, історія кохання коваля Вакули і красуні Оксани подарує вам незрівнянний різдвяний настрій.

«Ніч перед Різдвом» – це справжня енциклопедія українських різдвяних традицій та звичаїв. Так приємно опинитися в колоритній, рідній казці, сповненій справжнього дива, магії, гумору...

Працюючи над збірками «Вечори на хуторі біля Диканьки», Гоголь проводив дослідницьку роботу. У листах до матері, яка жила в Полтавській області, він просив описати, як народ святкує різні свята, зокрема Різдво, і зробити детальний опис традиційного одягу. Наприклад, розписати, у що мають бути вбрані наречений і наречена на весіллі, і сам весільний обряд у найменших подробицях. Своїх сестер він просив надіслати йому тексти колядок і звичаї святкування Івана Купала.

В далекому 1961 році режисер Олександр Роу наважується зняти екранізацію оповідання Миколи Гоголя «Ніч перед Різдвом». Але чиновники категорично відмовили. І не дивно, адже з такою назвою про фільм можна було відразу забути. Тому режисер вирішив змінити назву. Картину назвали як і збірник оповідань Гоголя – «Вечори на хуторі біля Диканьки».

Спочатку творці картини мали намір знімати фільм у селі Диканька, яке розташоване в Полтавській області. Початок знімального процесу було заплановано на березень 1961 року, тому від цієї ідеї довелося відмовитися. Знімальна група відправилась на північ – на Кольський півострів, неподалік від міста Кіровськ у Мурманській області. Там сніг лежав до травня.

За лічені дні майстри-декоратори спорудили справжнє українське село – хати з тинами та сараями і невелику церкву. На майданчик запрошували всіх бажаючих. Гримували масовку в медичному училищі. Ретельно стежили, щоб ні каблучок, ні нафарбованих нігтів у дівчат не було.

На роль Оксани пробувалися 5000 дівчат. Проби пройшла Людмила Мизникова. Вона зазначала, що на майданчику не здружилася з Юрієм Тавровим (Вакулою). Їй здавалося, що він надто замкнутий, і було важко зіграти любов до нього. А ось плакати в кадрі було легко, адже дівчина сумувала за домівкою, за мамою, згадувала київський будинок.

У фільмі звучать справжні українські різдвяні колядки, а також уривок з православного різдвяного тропаря. Цікаво, що місцеві жителі залюбки знімалися у фільмі і навіть співали своїх пісень. Проте режисер вирішив, що у казці повинні звучати лише українські колядки.

В Дніпровській Центральній міській бібліотеці є аудіокнига та друковані видання «Вечорів на хуторі біля Диканьки». Вітаємо всіх із різдвяно-новорічними святами та запрошуємо Вас завітати до бібліотеки.

Цікавого читання та перегляду!

Музика з відеоролику: Jingle Bells Are Burning

Книгу можна прочитати в Дніпровській Центральній міській бібліотеці.

Замовлення приймаються:

тел.: 056 7403875, 056 7403165, 056 7403711;

віртуальна довідка: http://www.library.dp.ua/?id=21;

електронна пошта: library.dp.ua@gmail.com

Проєкт створено бібліотекарем відділу соціокультурної діяльності Пашко Анастасією.