21 Трав 2015
Жінки і війна

Розхожий вислів «у війни не жіноче обличчя» просто на наших очах виявляє свою лицемірну суть: війна, яку зараз веде Україна, має багато жіночих облич – від всесвітньо відомої полоненої Надії Савченко і до тисяч безіменних бійчинь, медсестер, волонтерок. Втім, жіночі досвіди цієї війн ще тільки належить вивчити історикам майбутнього, зате складність і багатогранність жіночого досвіду в часи найстрашнішого насильства можна зрозуміти, озираючись на події Другої світової. Саме про це піде мова на нашій панельній дискусії.

Учасники дискусії говорять про цей досвід під різними оглядами. КАТЕРИНА КОБЧЕНКО розглядає питання міжвоєнної мобілізації та мілітаризації жіноцтва в СРСР. АНАТОЛІЙ ПОДОЛЬСЬКИЙ досліджує жіночий досвід Голокосту в Україні. ОКСАНА КІСЬ аналізує феміністські студії жіночого досвіду війни.

Всі троє є автор(к)ами збірки статей «Жінки Центральної та Східної Європи у Другій світовій війні: Гендерна специфіка досвіду в часи екстремального насильства», яка вийшла за підтримки фонду ім. Гайнріха Бьолля. Під час дискусії відбудеться і презентація цієї книги.

Анотація до збірки говорить: «У збірнику наукових праць представлено розвідки українських та зарубіжних дослідниць і дослідників, в яких проаналізовано найрізноманітніші аспекти специфічно жіночого досвіду Другої світової війни на теренах Центрально-Східної Європи. Висвітлено маловивчені питання участі жінок у бойових діях та особливості перебування у військовому полоні, гендерні виміри жіночого досвіду радянського та національного підпілля, життя на окупованих територіях і примусової праці в Третьому райху, розкрито гендерну специфіку Голокосту, порушено складні питання насильства над жінками та співучасті жінок у насильстві в роки війни, окреслено проблеми повоєнних репрезентацій жіночого досвіду війни. Прагнучи вийти за рамки стереотипного бачення жінки у межах трикутника «зрадниця – жертва – героїня», вчені показують складну і суперечливу картину жіночого повсякдення у надзвичайних історичних обставинах. Поставлені завдання вирішуються з міждисциплінарних позицій, шляхом аналізу різноманітних історичних джерел, із застосуванням різних наукових підходів та методів. Збірник також дає уявлення про сучасні феміністські підходи до вивчення теми «жінка і війна». Для фахівців у галузі історії, гендерних студій, інших гуманітарних наук, а також усіх, хто цікавиться заявленою проблематикою».

Коротка довідка про учасників:

ОКСАНА КІСЬ — кандидатка історичних наук, антропологиня, феміністка, старша наукова співробітниця, докторантка Інституту народознавства НАН України.

КАТЕРИНА КОБЧЕНКО — кандидатка історичних наук, старша наукова співробітниця Центру українознавства філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, членкиня Української асоціації дослідниць жіночої історії.

АНАТОЛІЙ ПОДОЛЬСЬКИЙ — кандидат історичних наук, директор Українського центру вивчення історії Голокосту.