9 грудня 2021 року розпочав свою роботу Комунальний заклад культури «Дніпровські міські публічні бібліотеки» Дніпровської міської ради. Зазначений заклад створено у результаті реорганізації шляхом злиття Міського комунального закладу культури «Централізована система бібліотек для дітей» та Дніпровського міського комунального закладу культури «Централізована система публічних бібліотек для дорослих». Підставою для цього є відповідне рішення Дніпровської міської ради від 06.12.2017 року № 33/27 «Про реорганізацію шляхом злиття Міського комунального закладу культури «Централізована система бібліотек для дітей» та Дніпровського міського комунального закладу культури «Централізована система публічних бібліотек для дорослих» (зі змінами). Центральна міська бібліотека та 33 філії, які розташовані у восьми районах міста, надають різноманітні послуги усім категоріям користувачів. Бібліотечний фонд КЗК «ДМПБ» ДМР складає понад 700 тисяч примірників.
Центральна міська бібліотека розташована в історичному центрі міста. Щороку бібліотеку відвідують понад 200 тисяч читачів, які користуються книжковим фондом понад 300 тисяч примірників. У відділах мистецтв, іноземної, галузевої, художньої літератури знаходяться книги надруковані 115 мовами світу. «Найстарішою» є книга 1769 року видання «Darstellung der Bergeuniforme in 1769». Найбільше за розміром книжкове видання «America in Maps: Dating from 1500-1856» висотою 53 см. Найменша книга - «Carême, M. Poèmes choisis», розміри якої 32*25 мм. Найбільша кількість сторінок у I томі «Енциклопедії народної медицини» - 2530. Є у бібліотечному фонді унікальніша книга «Україна - козацька держава», вага якої 8 кг.
У бібліотеці проводяться зустрічі з письменниками, засідання літературних клубів, освітні заходи для різних вікових категорій, літературно-музичні програми та театральні вистави для дніпрян та гостей міста.
Родзинкою закладу є Бібліотека української діаспори імені сенатора Джона Маккейна. Фонд цієї бібліотеки нараховує понад 7000 примірників рідкісної літератури, здебільшого забороненої в СРСР. Його у дар Дніпровській територіальній громаді передав український емігрант Володимир (Мірко) Пилишенко з Рочестеру (США). Зібрані книги – це унікальний погляд на історію України, її філософію та культуру. Для відвідувачів у відкритому доступі рідкісні світлини, платівки, рукописи, розшифровані записи радіопередач та навіть продуктові книжки українців, які перебували в таборах для переміщених осіб.
Центральна міська бібліотека та філії - осередок відпочинку та дозвілля, місце зустрічі не тільки з книгою. Нові сучасні книги, зустрічі з письменниками, розмовні клуби, квести, кінопокази, настільні ігри, заняття з арттерапії, майстер-класи приваблюють у бібліотеки не тільки дорослих читачів, а також молодь і дітей.
Два роки поспіль (2023 та 2024 рр.) Дніпровські міські публічні бібліотеки за підтримки Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради організовують та проводять Фестиваль сучасної української казки «Дніпро Казковий». Фестиваль дає змогу малечі зустрітися та поспілкуватись із сучасними українськими дитячими письменниками. Програма Фестивалю насичена цікавими локаціями, зустрічами і подіями, майстеркласами, тощо.
Щоліта дніпряни очікують на цікавий проєкт «Бібліопікнік». Це цикл творчих заходів, які відбуваються в центрах мікрорайонів на лоні природи. Руханки для дітей і дорослих, вікторини, читання вголос, майстер-класи, розваги покликанні популяризувати читання серед містян.
У міських бібліотеках працюють безкоштовні розмовні клуби «ПроМова», які стали осередком популяризації та вдосконалення української мови мешканців міста та ВПО.
Дієвим інструментом залучення до бібліотек читачів є участь бібліотек Дніпра у конкурсах та грантових програмах. Серед проєктів, які реалізуються: проєкти «Ігротека Dniprogame»; «Твій простір турботи «UmbrellaHub» - направлений на реабілітацію та психологічне розвантаження дітей, які знаходились тривалий час під впливом ворожого середовища, стали свідками бойових дій, втратили близьких, домівки; «Мережевий бібліотечний шелтер» для підтримки бібліотекарів-ВПО.